Штучна коронка на зуб

Штучна коронка на зуб

У цій статті йтиметься:

 • про різновиди зубних коронок;
 • про процес встановлення штучних зубних коронок;
 • про терміни експлуатації таких протезів.

Сучасна стоматологія пропонує пацієнтам вирішення майже будь-яких проблем із зубами., та можливість зберегти, здавалося б, безнадійні зубні одиниці. Навіть коли від зуба майже нічого не лишається, немає необхідності його видаляти – можна поставити коронку, під якою зуб стоятиме десятиліттями. Коронка на зуб – це незнімний протез, призначений для заміщення видимої частини зубної одиниці. За формою коронка нагадує ковпачок, який одягається зверху на зуб, оберігаючи його, та виконуючи всі функції природної зубної одиниці.

Виготовленням штучних коронок займаються у зуботехнічній лабораторії зубні техніки., а встановлюють протези стоматологи-ортопеди. Зазвичай до протезування коронками звертаються тоді, коли ступінь ушкодження тканин зуба перевищує п'ятдесят відсотків, та встановлення вкладок та пломб вважається недоцільним. Щоб зуби, які обзавелися штучними коронками, не виділялися у ротовій порожнині, на товщину протеза з них спилюється емаль та дентин. Найновіші методики виготовлення протезів дозволяють виконувати штучні коронки з такою точністю, що всі їхні візуальні властивості будуть повністю повторювати властивості натуральних зубних тканин. Вдало підібрані, правильно виготовлені та коректно встановлені зубні коронки на око від натуральних зубів ніяк не відрізнити.

Протез типу «коронка» може виступати в ролі самостійної ортопедичної конструкції та використовуватись для виготовлення конструкцій мостоподібного типу, заміщають кілька відсутніх зубів поспіль. Коронки необов'язково мають надягати тільки на натуральні зуби – їх можна встановити на імпланти, якщо вирішено усунути дефект повністю відсутнього зуба шляхом імплантації.

Показання та протипоказання до протезування коронками

Коли виникає потреба реставрації зубів, стоматолог керується такими показаннями до встановлення коронок:

 • Коронкова область зуба зруйнована більш ніж наполовину. Це здебільшого стосується зубних одиниць., з яких видалялися нерви з подальшим пломбуванням кореневих каналів.
 • Зубна емаль сильно стирається. Коронка зупиняє процес стирання зуба та усуває проблему заниження прикусу.
 • Потребує корекції форма зуба, його розмір чи колір (через травму, хвороби).
 • Відсутня одна зубна одиниця або кілька зубів. Цей дефект може відновлюватись засобами імплантації або шляхом встановлення мостоподібного/бюгельного протезу..
 • Наявність у пацієнта великих зубощелепних аномалій. Природні зубні коронки замінюються штучними під час усунення патологій прикусу, дефектів мови, серйозних нерівностей ряду зубів, з якими не можуть впоратися брекети.

Щодо протипоказань до встановлення на зуби штучних коронок фахівці сперечаються до цього дня., але більшість лікарів сходиться на тому, що відмовитися від протезування коронками доведеться у таких випадках:

 • Мала висота коронкової частини зуба.
 • Наявність алергії на компоненти коронки.
 • Значна рухливість зубної одиниці.
 • Сильні порушення прикусу.
 • Витончення стінок зуба.
 • Захворювання ясен у стадії загострення.
 • Вік пацієнта до шістнадцяти років.

Якщо перешкоду до протезування можна усунути, то стоматолог робить це, і потім встановлює коронку.

Які бувають види зубних коронок та які краще?

Залежно від матеріалу виготовлення розрізняють такі види коронок.:

 • пластмасові та металопластмасові (для тимчасового протезування);
 • металеві (з дорогоцінних та недорогоцінних сплавів);
 • цільнокерамічні;
 • керамічні на металевому каркасі;
 • керамічні на каркасі з діоксиду цирконію.

Найчастіше можна зустріти коронки з металокераміки та металу. Поширення металевих протезів обумовлено тим, що ще кілька десятків років тому їх встановлювали майже всім пацієнтам через брак більш естетичних та якісних аналогів. Пацієнти переможніше носили недорогоцінні коронки, а клієнтам багатше пропонувалося встановлення золотих протезів, що вважалося показником рівня життя пацієнта. І той, і той металевий протез мав свої недоліки, першим з яких вважалася неестетичність, адже металеві кольори контрастували в ряді натуральних зубних одиниць. На сьогоднішній день суцільнометалевими коронками протезують дальні жувальні зуби., якщо ставиться мета економії коштів.

Металокерамічні штучні коронки відповідають вимогам естетики., так як з металу виконується лише основа конструкції, а видима частина протеза складається з фарфорового облицювання. Колір порцеляни ретельно підбирається, щоб коронка відповідала забарвленням зубної емалі пацієнта. Однак від протезування металокерамікою лінії посмішки доводиться утримуватись., тому що під тонким керамічним шаром на світлі може проглядати метал. Зате в жувальному відділі зубного ряду металокераміка функціонує якнайкраще.

Якщо пацієнт очікує від протезування максимальної естетики, то оптимальним рішенням буде встановлення безметалової кераміки. Від натуральних зубів відрізнити її точно не вдасться. А вибір на користь керамічного протезу на цирконієвому каркасі забезпечує естетику., та довговічність коронки. Щоправда, вартість такого протезу не кожному пацієнту видасться доступною.

Коронки із металу

Металеві зубні коронки бувають:

 • Ціліснолитими. Протез, виготовлений відповідно до даної технології, відливається за точною моделлю. Коронку із кобальто-хромового сплаву можна оформити «під золото», зробивши напилення. До переваг відносять високу міцність і зносостійкість, а також невелику ціну. Головним мінусом є відсутність естетики.
 • Штампованими. Спосіб штампування вважається застарілим, але багато пацієнтів свого часу носили штамповані протези. Коронки штампувалися зі сталевих гільз. Стали можна було надати золотий вигляд методом напилення. Такі коронки не вимагали сильного обточування зубів та великих грошей – це плюси. А з мінусів виділяють неестетичність, тонкість металу, скорочує термін експлуатації коронки, невисоку точність виготовлення протеза (коронки, погано охоплюють зубну шию, не захищають зубні тканини від слини., фрагментів їжі та розмноження мікробів).
 • Золотими. Дорогоцінні коронки вийшли з моди, і сьогодні їх можна встановити лише у державній стоматології, оскільки на протезування золотими металами необхідний особливий дозвіл. Такі протези дорогі, м'які та неестетичні, тому не мають великого попиту, хоча їх гіпоалергенності можна позаздрити.

Коронки з металокераміки

У сучасній стоматології металокераміка найпопулярніша, тому що поєднує в собі оптимальні показники довговічності, міцності, естетичності та вартості. Каркас протезу може складатися зі сплавів дорогоцінних чи недорогоцінних металів, а його товщина варіюється від 0,3 до 0,5 міліметрів. На каркас шарами наносять порцелянову масу, закріплюючи кожен шар шляхом високотемпературної обробки у спеціальній печі. Під впливом неймовірно високих температур (800-950 градусів) метал та кераміка міцно з'єднуються між собою, і фарфор набуває особливої ​​міцності.

Металокераміка красиво виглядає, вона гігієнічна, довговічна та функціональна. Колір протезу з часом не змінюється. Але такий вид протезування має й слабкі сторони.. Не враховуючи їх естетичну прогалину на передніх зубах, до мінусів металокераміки можна віднести необхідність сильного обточування зубів під коронку (зуб втрачає 1,5-2 міліметра тканини з кожного боку) і необхідність депульпування зубних одиниць, що протезуються. (у більшості ситуацій). Якщо протезується вже депульпований зуб, то ступінь його обробки значення не має, а ось депульпувати живі зуби пацієнту хочеться не завжди.

Безметалева кераміка

Відсутність металу в протезах забезпечує додаткову естетику коронок.. Розрізняють:

 1. Коронки з порцеляни. Цей матеріал повною мірою відповідає кольорам та прозорості натуральних зубів., оскільки його фізико-оптичні властивості та будова подібні до властивостей зубної емалі.. Серед переваг цільнокерамічних протезів виділяють їх естетичність, біосумісність, гігієнічність, легкість. Колір кераміки залишається незмінним весь період експлуатації, і під такі протези зуби обточуються менше, ніж під металокераміку. Серед недоліків кераміки відзначається її висока вартість та неможливість виготовлення зі звичайного фарфору протезів великої протяжності.
 2. Коронки із цирконію. Кераміка, посилена каркасом з діоксиду цирконію., максимально естетична та міцна. Такі протези виготовляються із застосуванням новітніх технологій та матеріалів, тому вони абсолютно точно відповідають характеристикам зубів пацієнтів.. Їх використовують у будь-яких місцях зубного ряду для усунення найрізноманітніших дефектів.. Коронки на цирконієвому каркасі комфортно та безпечно носяться., та термін їх експлуатації може перевищувати двадцять років. Нестача у цирконію одна – висока ціна.

Коронки із пластмаси

Для тривалого носіння пластмаса не годиться - її встановлюють на короткий проміжок часу (часто в рамках імплантації). Серед переваг пластмасових протезів можна виділити швидкість виготовлення, початкову естетичність та низьку вартість. Недоліки виглядають таким чином:

 • пластмаса неміцна, і коронка швидко зношується;
 • до складу протезу входить акрил, часто викликає алергію;
 • пористість пластмаси сприяє розмноженню бактерій у ротовій порожнині.;
 • пластмаса схильна до фарбування харчовими барвниками, і недовго зберігає товарний вигляд;
 • коронка нерідко травмує слизові оболонки, провокуючи запалення.

Металопластмасові коронки

Це комбінований тип протезів: цільнолитий каркас виконується з кобальто-хрового сплаву., а передня поверхня коронки облицьовується пластмасою білого кольору.

Такі коронки недорого коштують і непогано виглядають, але довго не проносяться, тому що:

 • з часом протези змінять колір і почнуть пахнути, а коли пластмаса почне стиратися, метал «нагородить» зуби синіми відтінками;
 • коронки не витримають сильного жувального навантаження;
 • металопластмаса виділяє шкідливі речовини, небезпечні для алергіків.

До негативних моментів протезування металопластмасою відносять також необхідність сильного обточування зубів.. Така коронка може прослужити не більше п'яти років.

Коронки для імплантації

Встановлення імплантів на місце втрачених зубів – це вигідне, але недешеве задоволення. Спочатку в щелепу пацієнта вкручується штучне коріння зубів, а потім на них надягають коронки. Це зручно і з естетичною, та з функціональної точки зору, тому що встановлення зубних коронок на імплант виключає необхідність обробки під мостоподібний протез сусідніх з дефектом зубів., що знижує ризик ускладнень після протезування. Коронку фіксують на імпланті за допомогою перехідника (абатмента), який вкручують у титановий корінь. Таким методом можна відновлювати будь-яку кількість зубів. Як правило, на імпланти ставляться протези з кераміки чи металокераміки.

Для закріплення коронок на штучному корінні застосовується гвинт або цемент.. Гвинтова фіксація передбачає з'єднання коронки та перехідника за межами ротової порожнини, потім ця конструкція прикріплюється до імпланту гвинтом.. Після встановлення коронки отвір маскується композитним матеріалом.. Під час цементної фіксації спочатку перехідник прикручується до імпланту гвинтом., потім коронка скріплюється з абатментом за допомогою спеціального композитного складу.

Як встановлюються штучні коронки?

Перед тим, як встановлюватиметься коронка на зуб, зубну одиницю готують до цієї процедури. Це відбувається так:

 • Стоматолог проводить візуальне обстеження зуба та відправляє пацієнта на рентген.. При необхідності зуб лікується, депульпується, пломбується його кореневі канали.
 • Пацієнту вводять місцеву анестезію, і зуб препарується з урахуванням товщини майбутнього протезу. В результаті стінки обточеної зубної одиниці сходяться догори., щоб коронка легко одяглася, у пришийковій ділянці зуба робляться уступи.
 • Якщо верхня частина зубної одиниці відсутня, лікар встановлює металеву культову вкладку, щоб протез можна було надійно зафіксувати на зубі.
 • Якщо анатомічна коронка зуба зруйнована, у корінь зуба ставиться штифт.
 • Робиться зліпок зубів, який вирушає до лабораторії.
 • Пацієнту одягають тимчасову коронку, носиться вона доти, доки не буде готова постійна.
 • Коли зубний технік виготовить коронку, вона вирушає назад у стоматологію, де пацієнту приміряють та встановлюють протез.

Як відбувається виготовлення коронок?

Коли зубні одиниці повністю підготовлені до протезування, зі щелеп знімаються зліпки, завдяки яким коронки можна буде зробити з максимальною точністю, враховуючи розміри та розташування сусідніх з дефектом зубних одиниць та зубів-антагоністів. Зліпки одержують із спеціальної зліпкової маси. У зуботехнічній лабораторії зубний технік по зліпку моделює зразок майбутнього протезу. Після формується його каркас, який покривається облицювальним матеріалом. Наприкінці зубний технік надає протезу необхідного кольору..

Коронки для зубів із найновіших матеріалів виконуються на високотехнологічному обладнанні за допомогою комп'ютерних технологій., і цей процес повністю автоматизовано.

Термін служби штучних коронок

Будь-які протези, що встановлюються в ротову порожнину, рано чи пізно підлягають заміні. Коли доведеться повторювати процедуру протезування, залежить від матеріалу, з якого була виготовлена ​​коронка, якості протеза та гігієни ротової порожнини. В середньому, металеві протези служать десять років, металокерамічні – від десяти до дванадцяти років, цирконієві – понад двадцять. Ціліснокерамічні протези раніше вважалися недовговічними, але виготовлена ​​із застосуванням нових методик кераміка може стояти п'ятнадцять років..

У більшості випадків пацієнтам доводиться знімати коронки ще до того., як вони стають непридатними. Нерідко внаслідок неналежної підготовки зубів до протезування під коронкою виникають проблеми.. Виявити це пацієнт повинен до того, як на протез закінчиться гарантія (зазвичай, гарантійний термін – рік-півтора), щоб заощадити кошти на повторному протезуванні. Перевірити стан зубної одиниці під коронкою можна, зробивши рентгенівський знімок.

Ціна на коронки для зубів

Скільки коштує коронка на зуб? Відповідь на це питання залежатиме від кількох факторів:

 1. Статус стоматологічної установи. Кожна стоматологія дотримується своєї цінової політики та орієнтується на пацієнтів із певними доходами..
 2. Кваліфікації персоналу. Успіх протезування в руках стоматолога-ортопеда та зубного техніка. Професіоналізм фахівців добре оплачується.
 3. Вартість витратних матеріалів. Коронки з імпортних матеріалів обходяться дорожче за вітчизняні.. Як правило, їх якість також вища.

Якщо Вам потрібна коронка на зуб, ціна буде приблизно такою:

 • одиночна німецька коронка з металокераміки – від 1200 гривень;
 • безметалова кераміка E-MAX – від 4000 гривень;
 • коронка на цирконієвому каркасі – від 4000 гривень.

Зубні коронки у Харкові

Якщо Ви хочете встановити якісні штучні коронки, то ми запрошуємо Вас зробити замовлення протезу у зуботехнічній лабораторії «Сіті Дентал». Понад сімнадцять років наша команда висококваліфікованих зубних техніків займається виготовленням зубних протезів будь-якої складності.. Лабораторія оснащена за останнім словом техніки. Ми працюємо з новітніми імпортними матеріалами, та гарантуємо, що наші протези естетично носитимуться довгі роки.

У нас за плечима великий досвід дистанційної роботи, оскільки «Сіті Дентал» довіряють не лише в Україні, але й інших країнах СНД, а також у Європі.

Наскільки дорогим і масштабним Вам не здавалося майбутнє протезування, замовлення зубних коронок у нашій лабораторії зробить Ваше стоматологічне лікування більш комфортним та якісним.

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *